WŁAŚCIWOŚCI SYNTETYKÓW
SĄ BARDZO MOCNE // WCHŁANIAJĄ NIEWIELKO WILGOĆ // W RAZIE POTRZEBY SĄ ELASTYCZNE // ODPORNE NA ZAGNISZCZENIA // SĄ TERMOPLASTYCZNE // SĄ TERMOUTWARDZALNE // MOGĄ BYĆ TEKSTUROWANE (MOŻLIWE ZAPASOWANIE) // ICH PIELĘGNACJA JEST PROSTE // W CZYSTEJ POSTACI MOGĄ BYĆ RECYKLINGOWANE // JĘCZMIEŃ ROZKŁADAJĄ SIĘ, TJ. SĄ SZKODLIWE DLA ŚRODOWISKA // PROCES BARWIENIA I WYKOŃCZENIA NIE JEST BARDZO ORGANICZNY
Poliamid / PA
W przypadku poliamidu tworzenie łańcuchów molekularnych następuje poprzez polikondensację lub polimeryzację. Poliamid jest niezwykle mocny i może być produkowany w szerokim zakresie rozdrobnienia. Od zastosowań takich jak mikrowłókna po grube włókna, np. na liny. Np. stosowany w przędzach wełnianych, pełni funkcję ośrodka przędzalniczego i zapewnia nitce wymaganą stabilność. Barwi się tymi samymi barwnikami co wełna, dlatego często stosuje się go w takiej kombinacji. W przypadku elastycznej tkaniny lub dzianiny jest idealnym partnerem dla elastanu.
Poliakryl / PC
Polimeryzację stosuje się także w przypadku włókien poliakrylonitrylowych. Zwykle są one zaciskane podczas procesu przędzenia. Nadaje im to wygląd przypominający wełnę, dużą objętość i zapewnia izolację cieplną. Szczególnie dobrze przyjęły się w dziewiarstwie. Jako materiał wykorzystuje się je głównie na koce i sztuczne futra.
Poliester / PL albo PES
Poliester jest najpopularniejszym włóknem w sektorze tekstylnym. Jest on również wytwarzany metodą polikondensacji. Stosuje się go zarówno samodzielnie, jak i w połączeniu z innymi rodzajami włókien. Poliester jest dostosowany do odpowiednich włókien naturalnych pod względem swoich właściwości, dzięki czemu m.in. przędzę można przędzić bardziej drobno i/lub zwiększa się stabilność i wytrzymałość przędzy. Jest znacznie bardziej żaroodporny niż poliamid czy akryl. Właściwość ta wykorzystywana jest m.in. do plisowania (280 stopni). Ze względu na uzyskiwany połysk i delikatność, PE stosowany jest również jako zamiennik jedwabiu. Tkane jednobarwne, rzadziej kolorowe oraz jako podkład pod nadruk. Nadaje się również do jerseyu.
Poliuretan / PU
Stosowany głównie do tekstyliów technicznych, m.in. Moltopren lub podobne tkaniny. Jednak również jako materiał bazowy dla włókien elastycznych, takich jak lycra.
Polichlorek winylu/ PVC
Stosowany głównie jako materiał powłokowy.
Polibutylen / PBT
Bardzo rzadko stosowany w odzieży wierzchniej. Prawie nie nasiąka wodą i jest bardzo odporna na działanie środków chemicznych.
//ELASTYCZNE WŁÓKNA//
Elastan / EA or Elastoden / EL
Obydwa charakteryzują się dużą elastycznością (aż do 700% początkowej długości). Można je stosować wyłącznie w połączeniu z innymi włóknami. Elastan stosowany jest najczęściej m.in. lycra. Istnieją tylko jako włókno (nić ciągła). Stosowany zarówno w tkaninach, jak i dzianinach. Stosowany w połączeniu m.in. poliamid w odzieży sportowej lub do pończoch. W sektorze wysokiej jakości włókien naturalnych łączy się je z dziewiczą wełną, bawełną lub jedwabiem, aby nadać tym materiałom większą elastyczność, a tym samym zwiększyć komfort noszenia. Temperatura topnienia elastanu wynosi 170 stopni (poliester: 280 stopni), czyli należy zachować ostrożność podczas obróbki! W przypadku jednorazowego uszkodzenia elastyczność zanika.
//INNE WŁÓKNA//
Metal / ME
Drobne metalowe nici nadające metaliczny połysk jako część kompozycji tkanin lub fantazyjnej przędzy. Nie wymagają szczególnej pielęgnacji. W znaczący sposób wpływają na dotyk i układ tkanin