//Półsyntetyczne włókna na bazie celulozy//
Octan / AC i Trójoctan / TA
Obydwa są tak zwanymi włóknami celulozowymi. Celuloza tworzy związek chemiczny z kwasem octowym. Tworzenie octanu celulozy. W procesie przędzenia na sucho masa tekstylna jest przekształcana w ciągłą nić za pomocą dysz przędzalniczych. W przypadku trioctanu włókno tekstylne powstaje poprzez dodanie dichlorometanu. Obydwa mają elegancki połysk (triacetat również w wersji matowej), wysoką intensywność koloru i olśniewające kolory niczym jedwab. Są wrażliwe na ciepło i bardzo słabo wchłaniają wodę.
Trójoctan Trójoctan to szczególnie lekka tkanina - nawet lżejsza niż len, wełna czy bawełna. Trójoctan prawie się nie gniecie i jest znacznie bardziej odporny na ciepło niż octan. Trójoctan jest elastyczny, gładki i miękki na skórze i wyróżnia się wysokim poziomem komfortu noszenia. Łatwy w pielęgnacji materiał szybko schnie po praniu. Co więcej, tkaniny triacetowe są ekologiczne, ponieważ są wykonane z zasobów odnawialnych. Tkaniny trójoctanowe wykorzystywane są przede wszystkim do produkcji odzieży typu eleganckie spodnie, bluzki, spódnice, bielizna, dodatki czy podszewki.
Octan celulozy natomiast jest przede wszystkim do materiałów podszewkowych, często w połączeniu z wiskozą. Przędza do tkanin triacetowych jest produkowana wyłącznie przez firmę Mitsubishi w Japonii od 1967 roku.
Lyocell / CLY
Proces Lyocell
Proces produkcji Lyocellu jest najnowocześniejszym sposobem wytwarzania włókien z drewna. Jest on z powodzeniem stosowany na skalę przemysłową od około 25 lat i jest szczególnie przyjazny dla środowiska - stanowi alternatywę dla skomplikowanego chemicznego procesu produkcji wiskozy i włókna modalowego. Ideą jest to, że celulozę rozpuszcza się i przetwarza w obiegu zamkniętym, bez jakiejkolwiek modyfikacji chemicznej.
Podobnie jak włókna wiskozowe LENZINGTM iwłókna modalne LENZINGTM, celuloza materiału wyjściowego pochodzi ze zrównoważonej gospodarki leśnej. Stosuje się rozpuszczalnik organiczny zwany N-tlenkiem N-metylomorfoliny (NMMO), który rozpuszcza celulozę bez konieczności modyfikacji chemicznej. To sprawia, że proces lyocellu jest znacznie prostszy niż proces wiskozy. W metodzie opracowanej przez Lenzinga ponad 99% rozpuszczalnika jest odzyskiwane w obiegu zamkniętym i wielokrotnie wprowadzane z powrotem do niego. Ponadto Lenzing przez lata rozwijał proces produkcji lyocellu i dzięki ciągłej optymalizacji stale zmniejszał zużycie energii.
TencelTM / TN
TencelTM jest produktem zrównoważonym.
Nazwa TENCELTM oznacza tekstylną markę premium firmy Lenzing. Zawiera wszystkie standardowe typy włókien TENCELTM pochodzące z natury. Włókna TENCELTM są regenerowane pochodzenia naturalnego; wytwarzany z celulozy w procesie chemicznym. Standardowym materiałem wyjściowym używanym do produkcji TENCELTM są włókna: modal, wiskoza i naturalny lyocel celulozowy. Otrzymywany z obłuszczonego drewna, które w sposób udokumentowany pochodzi ze zrównoważonej gospodarki leśnej.
Wykorzystuje się 100% drewna (źródło: Lenzing). Produkcja TENCELTM jest procesem chemicznym składającym się z kilku etapów. W uproszczeniu pulpa włóknista przekształca się w celulozę. Otrzymany w ten sposób roztwór przędzalniczy przetłacza się przez dysze i przędzi w ciągłą nić. Sprawdzony stopień odzysku zastosowanych materiałów produkcyjnych w produkcji włókien wynosi ponad 99% (źródło: Lenzing). Produkcja TENCELTM spełnia najwyższe kryteria środowiskowe.
Kładąc nacisk na wysoką efektywność wykorzystania zasobów i niewielki wpływ na środowisko, włókna TENCELTM ulegają biodegradacji i kompostowaniu. Włókna TENCELTM charakteryzują się niezwykłą przyjaznością dla skóry, miękkością i doskonałą oddychalnością.
Cupro / CU
Cupro produkowane jest w nieco innym procesie przędzenia niż wiskoza. Jednakże zasadniczo ma te same właściwości co wiskoza. Cupro jest również produkowane w sposób zrównoważony.
Włókno modalne / MD i Wiskoza / VI
Włókna wiskozowe i modalne to włókna regenerowane celulozą. Celuloza rozpuszcza się w miazdze tekstylnej w dwusiarczku węgla. Następnie jest on przędzony w procesie przędzenia na mokro (przepychany przez dysze przędzalnicze). Tutaj można dowolnie modyfikować stopień rozdrobnienia, przekrój włókna itp. Obydwa są produkowane jako nić ciągła i włókna.
W porównaniu z włóknem modalowym wiskoza ma znacznie niższą wytrzymałość na sucho i na mokro, oba mają niewielką elastyczność i dlatego są podatne na zagniecenia. Wiskoza może być błyszcząca lub matowa, ładnie się układa, jest delikatna, miękka i przyjazna dla skóry. Wykorzystywany jest jako materiał podszewkowy, materiał na suknie i bluzki, rzadziej
na bieliznę gładką i z nadrukiem kolorowo tkane. gładką i z nadrukiem kolorowo tkane. Wiskoza jest również szeroko stosowana w jerseyach i dzianinach.
Włókno modalne ma znacznie lepszą wytrzymałość na mokro i na sucho w porównaniu do wiskozy. Tj. szczególnie widoczne w jego doskonałej zmywalności. Dlatego włókno modalne jest często używane w połączeniu z bawełną.
Wiskoza i włókno modalne to włókna produkowane w sposób zrównoważony, pochodzące z kontrolowanych upraw roślin. A także z „odpadów” z produkcji bawełny.