//Instrukcje pielęgnacji//
Przegląd instrukcji pielęgnacji dla wszystkich typów włókna
Instrukcje te mają charakter ogólny. Pielęgnacja zależy nie tylko od materiału włóknistego, ale także od sposobu jego obróbki. Dlatego materiały podszewkowe, fizeliny, szycie bawełny, a nawet specyficzne technologie przetwarzania mogą mieć ogromny wpływ na specyfikację pielęgnacji. W razie wątpliwości: zawsze przymierzaj w niewidocznym miejscu!

Bawełna i len
Temperatury prania i prasowania zależą głównie od koloru materiału. Kolor biały można prać w temperaturze do 95 stopni. Jednak delikatne wagi lekkie nie mogą. Bluzki i koszuli w kolorze, w temperaturze 40 lub 60 stopni. Tkaniny w ciemnych kolorach lub niektóre nadruki, tylko w temperaturze 30 stopni. Cienkie, delikatne tkaniny należy suszyć w suszarce bębnowej wyłącznie z 1 kropką, inne z 2 kropkami.
Wełna i wysokiej jakości sierść zwierzęca
Prać wyłącznie po wcześniejszej przemysłowej obróbce włókien. Dzianinę można prać wełnianie lub prać ręcznie na zimno.
Jedwab
Pierz tylko jasne, jednokolorowe artykuły, ale dopiero po przetestowaniu w niewidocznym miejscu. W przeciwnym razie: czyścić chemicznie.W przypadku intensywnych kolorów lub nadruków problemy może powodować jedynie czyszczenie F.P.
Wiskoza i włókno modalne, lyocell i Tencel™
Pielęgnacja wyrobów z wiskozy i włókien modalnych różni się tylko nieznacznie. Ogólnie rzecz biorąc, włókno modalowe jest łatwiejsze w pielęgnacji niż wiskoza, ze względu na jego lepszą wytrzymałość na sucho i na mokro. Dlatego obecnie częściej w połączeniu z bawełną niż wiskozą stosuje się włókno modalowe. Wiskozę wykorzystuje się głównie w postaci czystej wiskozy, jako materiał podszewkowy, jednokolorowy oraz jako podkład pod nadruki. W połączeniu z bawełną żadnego z tych dwóch włókien nie należy nigdy gotować!
Jeżeli zastosowano włókno modalne lub wiskozę, np. jako materiał podszewkowy, pielęgnacją rządzi materiał zewnętrzny (np. wełna). Lyocell, a zwłaszcza Tencel™ należy traktować podobnie jak włókno modalne, pranie jest znacznie mniej problematyczne.
Octan i trójocetat
W przypadku octanu należy zwrócić szczególną uwagę na temperaturę topnienia włókien, ponieważ ma on bardzo niską temperaturę topnienia. Dlatego też żadnego z nich nie należy suszyć w suszarce bębnowej! Triacetat można prasować w nieco wyższej temperaturze. Nie używaj acetonu do usuwania plam!
Poliamid
Mycie i czyszczenie czystych włókien poliamidowych nie sprawia żadnych problemów. W połączeniu z włóknami naturalnymi należy zawsze brać pod uwagę ich właściwości.
Poliester
Poliester w czystej postaci jest prawdopodobnie najłatwiejszym w pielęgnacji ze wszystkich włókien. Pranie, czyszczenie i prasowanie poliestru jest całkowicie bezproblemowe. W zależności od sposobu obróbki prasowanie w ogóle nie jest konieczne. Jednakże poliester jest często stosowany jako część kompozycji z prawie wszystkimi włóknami naturalnymi. W tym przypadku obowiązują zasady pielęgnacji włókien naturalnych.
Poliakryl
Poliakryl jest wrażliwy na ciepło, podobnie jak poliamid; i jeśli to możliwe, należy je tylko gotować na parze, a nie prasować. Nie zaleca się suszenia w suszarce bębnowej. Tylko suszenie na powietrzu. Dotyczy to szczególnie dzianin.
Elastan (Lycra)
W przypadku pracy jako jersey w połączeniu z poliamidem pranie elastanu nie stwarza problemów. Podczas prasowania należy zachować ostrożność! Elastan jest niezwykle wrażliwy na ciepło. W połączeniu z innymi włóknami obowiązuje zasada: obowiązują parametry głównego materiału (np. wełny).